W sobotę, dn. 01.10.2016 odbyły się PIERWSZE WARSZTATY w naszej szkole.
Udały się:)
ASANY rozpoczęłyśmy (tym razem były same kobiety) VINYASĄ - 10 oma cyklami Surya Namaskar (Powitanie Słońca). To nas rozgrzało i rozluźniło.
Przeszłyśmy do spokojniejszej praktyki, która trwała prawie dwie godziny. Po krótkiej przerwie rozpoczął się wstęp do PRANAJAMY. Zapoznałyśmy się z JALANDHARA-BANDHĄ w pozycji siedzącej i kontynuowałyśmy ją leżąc. Po półgodzinnej pranajamie nadszedł czas na degustację obiecanej masali. Była gorąca, słodka i aromatyczna.
Następnie znowu usiadłyśmy prosto i wygodnie i rozpoczęłyśmy DHARANĘ - praktykę koncentracji, która jest wprowadzeniem do DHYANY - medytacji. Po kilkunastu minutowym siedzeniu w ciszy rozpoczęła się część teoretyczna. Tym razem był to wstęp do OŚMIO-STOPNIOWEJ ŚCIEŻKI JOGI.
Niespodziewanie dla uczestniczek wybiła g.13:00. Na końcu zrobiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, które niniejszym zamieszczam :)
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na sobotę dn. 05.11.2016. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych proszę o wpisywanie się na listę w recepcji.
Z początkiem listopada odbyło się DRUGIE SPOTKANIE WARSZTATOWE. Po "słonecznej" rozgrzewce rozpoczęłyśmy wygięcia do tyłu. Są to szczególnie wymagające asany. Jednak gdy łagodnie przechodzi się od mniej skomplikowanych do trudniejszych jest to również przyjazna forma praktyki. Trudność tych asan związana jest z tym, że wyginanie się w tył zdarza się nam w codzienności najrzadziej. Najmniej znamy się z tyłu więc wędrówka tam to sięganie po nowe, odkrywanie nowego w sobie. To praca wymagająca silnych nóg i otwierania klatki piersiowej. Zrozumienia również jak ważna jest ochrona lędźwi przed nadmiernym pogłębianiem naturalnej krzywizny - lordozy. Wygięcia do tyłu budzą i rozgrzewają dobrze jest więc wykonywać je gdy za oknem listopad. Podczas pranajamy wykonywałyśmy w podpartym leżeniu pogłębiony wydech UJJAYI oraz pierwszy etap VILOMA - oddech przerywany. W części teoretycznej, popijając tradycyjną masalę omawiałyśmy wpływ wygięć do tyłu na różne układy w ciele (krwionośny, oddechowy, hormonalny itd.) oraz czytałyśmy co o tej grupie asan podczas wrocławskich warsztatów mówił O. Pereira - wybitny nauczyciel jogi Iyengara. Spotkanie zakończyłyśmy wspólną medytacją :)
WARSZTATY GRUDNIOWE to głównie praktyka pozycji skrętnych i zwrócenie uwagi na zjawisko ewolucji i inwolucji w asanie. Tak więc praktykowaliśmy próbując zgłębiać filozofię pozycji. Podczas pranajamy oddychaliśmy pełnym oddechem VILOMA (po połączeniu pierwszego i drugiego etapu). Omawiałyśmy wpływ skrętów na poszczególne układy.
07.01.2017 odbyły się nasze CZWARTE WARSZTATY.
Trzonem były pozycje odwrócone w praktyce i teorii - omawianie wyjątkowości ich wpływu na ludzki organizm. Po vinyasie dłużej pracowaliśmy w pozycji Utthita Trikonasana, wykonując ją finalnie bez pomocy, z dłonią na macie. W pranajamie pojawił się oddech bhramari w pozycji podpartej, leżącej. Jest to skuteczny sposób na bezzsenne noce.
W czasie popijania masali pojawił się pomysł wspólnego wyjazdu do Indii, w lutym przyszłego roku. Mam nadzieję, że zakiełkuje i poćwiczymy na subkontynencie:)
LUTOWE spotkanie nie odbyło się ze względu na dłuuugi urlop.
04.03.2017 to dzień MARCOWYCH WARSZTATÓW.
Sesja asan trwała ponad dwie godziny. Pracowaliśmy nad prawidłowym ustawieniem stóp w Tadasanie. (Inspiracją odświeżajacą ten ważny element praktyki było moje uczestnictwo w kursie jogi w Himalayan Iyengar Yoga Center na Goa)
W całym cyklu stojacych pozycji obserwowaliśmy jak znacząca jest świadomość w kontakcie z podłożem - ziemią.
W dalszej części lekcji z pomocą wałków i klocków, przy ścianie wszystkim udało się wykonać URDHVA DHANURASANĘ :)
Wyjątkowo w części teoretycznej słuchaliśmy wykładu AJAHNA BRAHMA - mnicha buddyjskiego pt. Cztery sposoby na to jak odpuścić.
01.04.2017 - KWIETNIOWE WARSZTATY.
Praktyka asan była utrzymana w klimacie bardziej zrelaksowanym niż zazwyczaj. Delektowaliśmy się powolnością i ciszą. Trwanie w pozycjach było doświadczaniem bezwysiłkowości i łagodności.
Wykład natomiast dotyczył PATANJALEGO - wielkiego mistrza jogi. Ciekawa legenda i pełen symboliki wizerunek przybliżyły nam obraz tego wyjatkowego gramatyka, medyka i jogina jednoczesnie.
MAJOWE SPOTKANIE 06.05.2017
Wyjatkowo chłodny początek maja był motywacją do intensywnej praktyki m.in.wszystkich trzech wojowników VIRABHADRASANA I II III.
Supta padangusthasana, baddha konasana i upavistha konasana zaprowadziły nas do wewnętrznych stron nóg. Ćwiczyliśmy je również trójkami i w parach.
Rozmawialiśmy o tym jak joga postrzega naturę ludzką. O świadomości (citta), indywidualnej jaźni (asmita), ego (ahmkara), rozumie (buddhi) i umyśle (manas) a także o narządach działania i narzadach postrzegania.
Praktyka pogłebia rozumienie tych niełatwych zagadnień. Pozwala poprzez doświadczenie prawdziwie modelować ciało umysł i duszę. Pokazuje nam nasze naturalne piękno.
CZERWCOWE SPOTKANIE to ostatnie w tym roku szkolnym. Praktyka trwała 2,5 h. Zgodnie z zasadą rozpoczęliśmy intensywnie asanami stojącymi i kolejno przechodziliśmy do następnych grup asan (stojące, wygięcia do tyłu, skłony do przodu, pozycje odwrócone, skręty i relaksy).
W części teoretycznej rozmawialiśmy o trzech DOSZACH oraz przetestowaliśmy się, każdy indywidualnie, przyporządkowując swoją naturę do VATY, PITTY lub KAPHY.